Hakkari’de Tamburlu Çayır Biçme Makine Demosu Düzenledik

2 Temmuz 2014 tarihinde Hakkari ilimizde 14 HP Secho MX2100 tamburlu çayır biçme makinemizi ve Secho MX1800 H tamburlu çayır biçme makinemizin demosunu gerçekleştirdik.

Hakkari bayimizin de katkısı ile ünlü sanatçımız Yılmaz Erdoğan’ın amcasının yonca tarlasında makinelerimizi Hakkari çiftçisinin beğenisine sunduk.

Secho tamburlu çayır biçme makinelerimiz özellikle düz, engebesiz ve taş olamayan arazilerde çok başarılı. Çok seri ve pratik biçimi sayesinde çok çabuk sonuç alınıyor.

Secho MX 2100 tamburlu çayır biçme Makinasını kullanan çifçilerin deneyimleri;

  1. Çift tamburlu olması ve 14 Hp gibi güçlü bir motora sahip olması çok büyük bir avantaj.
  2. Makine koltuklu ve koltuksuz kullanılabiliyor. Özellikle düz arazilerde koltuk seri biçime çok uygun ve makinenin hızı saatte 12 km’ye kadar çıktığı için koltuk ihtiyaç noktasında.
  3. Koltuklu kullanımda iken direksiyonun arka koltuk tekerlerden dönüş sağlaması manevraları fazlaca kolaylaştırıyor. Ön taraftaki ağırlığı direksiyonda hissetmiyorsunuz.
  4. Biçim başlamadan önce sol kullanıcı kolundan tamburları 4-5 saniye önce hareket ettirip devir almalarını sağlamak daha ideal bir başlangıç sağlıyor.
  5. Çift tamburun, hidrostatik şanzımanı sayesinde joystick kolu ile saatte 0 km’den 10 km’lik istenilen hız/yürüme seviyesini ayarlamak çok pratik.
  6. Biçim yapılacak araziyi geniş dikdörtgen şeklinde biçim planlaması yapmak daha doğru. Bir sıradan gidiş – bir sıradan geliş şeklinde ortada buluşacak şekilde biçim yapmak daha pratik.
  7. Sola veya sağa dönüşlerde, sağ kolda bulunan maneti kullanarak daha rahat dönüş yapma imkanı sağlamaktadır.
  8. Her iki tamburda birbiri ile olan uyumu sayesinde, biçim çok temiz ve biçilen otların ortaya toplanması sorunsuz gerçekleşiyor.
  9. Secho MX 2100 tamburlu çayır biçme makinesinde kullanılan koltuk aynı zamanda makinamızı evden araziye taşımada da çok faydalı. İkinci bir araç gerekmiyor.

Bölge çiftçisi kırsal kalkınma destekleri ile modernizasyon çalışmalarına hız vermiş durumda. Bu kapsamda saatte 12 dönüm biçme kapasitesi olan Secho MX 2100 tamburlu çayır biçme makinesini çok beğendiklerini ve temin edeceklerini belirttiler.