Van’da Tamburlu Çayır Biçme Makine Demosu Düzenledik

26 Haziran 2014 tarihinde Van, Gevaş ve köylerinde Secho tamburlu çayır biçme makinelerimizi tanıtarak çiftçilerimizin ürünlerimizi bire bir test etmelerini sağladık.

Türkiye’de ilk defa Sares öncülüğünde lanse edilen Secho tamburlu çayır biçme makineleri, kısa süre içerisinde ürünlere hakim olarak profesyonel şekilde kullanma imkanına sahip oluyorlar. İşte Secho tamburlu çayır biçme makinesi kullanım püf noktaları;

  1. Tamburlu çayır biçme makinesi ile biçim işlemini tarlanın daima sağ baş tarafından başlanması.
  2. Tek tamburda biçim işlemini gerçekleştirirken tambur soldan – sağa doğru hareket ettiğinden, biçtiği otu sağ tarafa sıra yapar. Tamburun daha rahat ve iyi biçimini sağlamak için otu yığdığı sağ tarafın daima boş olması gerekir.
  3. Sağlıklı ve hızlı biçim için otun sağ tarafı daima boş olmasını sağlamak için tarlayı geniş bir dik dörtgen bir daire çizerek, dışardan içeri doğru biçmek gerekir. Bu sayede biçilen ot daime boş olan sağ tarafa sıra yapılacak şekilde yığılacaktır.
  4. Tarlada sağ baştan ilk Biçim başlarken tambur devir hızı en yükseğe alınmalı, yürüyüş hızı en düşük seviyede başlanmalıdır.
  5. İlk biçimde sağ tarafta yabani otların olması durumundan biçilen ot sağ tarafa sıra yapmaya bilir, tamburun önüne düşen ot tekrar biçime girerek tambura sarar ve sıkıştırma yapabilir. Bunu önlemek için biçime yarım tambur ile düşük yürüyüş hızında başlamak gerekir. İlk sıradan sonra otun atılacağı sağ taraf boş olduğundan normal biçime devam edilir, yürüyüş hızı arttırılabilir. 
  6. Gevşek otlarda tambur devir hızı düşürülüp, yürüyüş hızı arttırılabilir fakat sık otlarda muhakkak tambur tam devirde ve yürüyüz hızı düşük seviyede ilerlemek gerekir.
  7. Secho tamburlu çayır biçme makineleri vario şanzıman (hızı ayarlanabilen) oldukları için kulanıcıyı yormazlar, biçici tamburun altında gezici tambur sayesinde makinanın yürüyüşü ve otun kesim yüksekli otomatik ayarlanır. Makine kullanıcısı sadece sola-sağa dönüşlerde makineya yön verir.

Bu kritik bilgileri verdiğimiz çiftçiler kısa zamanda makinaların kullanımını kavradılar. Tabiki işin aslını bilen ehil eller olduğu için Secho MX1800 tamburlu çayır biçme makinelerimizin çok profesyonelce kullanıldığını gördük. 

Çayır ve düzlük alanlarında günlerce hatta aylarca süren çayır biçme işlemlerinin Secho tamburlu çayır biçme makinaları ile çok kısa zamanda biteceğini belirten çiftçiler, Kırsal kalkınmada dosyalarında hemen bizim tamburlu çayır biçme makinalarını talep ederek devlet destek yolu ile temin ettiler.

Secho tamburlu çayır biçme makineleri 6,5 HP gücünden – 8,5 HP gücüne kadar tek tamburlu,  14 HP gücünde  çift tamburlu bir çok farklı seçeneği ile arazilerin vazgeçilmez makineleri olacak.

Secho tamburlu çayır biçme makinelerini, seçkin Sares bayilerinden temin edebilirsiniz.